Agenturní zaměstnávání: Oplatí se vůbec?

By 30/08/202216 září, 2022Užitečné články
I přes to, že firmy agenturní zaměstnance hojně poptávají (podle nejnovějších zpráv s nedostatkem pracovníků bojuje 60 % českých firem) a nabízejí jim výhodné podmínky pro práci, stále je na trhu mnoho lidí, kteří si myslí, že práce pod pracovní agenturou není dobrá. 

Patříte mezi ty, kteří si myslí, že se tzv. “pod agenturou” neoplatí pracovat?  

Mýty o agenturním zaměstnávání

Pojďte se podívat na nejčastější mylné informace o pracovních agenturách a třeba tak na ně změníte názor!

pracovní agentura

#1: Personální agentury si berou podíl z mojí mzdy 

Vaše výplata není ovlivněna provizemi personální agentury. Vždy si vyděláte tolik, na kolik jste se dohodli se svým zaměstnavatelem. Za služby pracovní agentury uchazeči ani zaměstnanci neplatí žádný poplatek ani jim není strhávána žádná částka ze mzdy. Zákon toto dokonce zakazuje.

#2: Dočasná práce je pouze základní zaměstnání  

Pryč jsou doby, kdy se práce přes agenturu omezovaly jen na výrobu a sezónní výpomoc v maloobchodě. Díky technologickému pokroku se stále více společností snaží obsadit “smluvními zaměstnanci” i více specializované pozice jako jsou administrativní pracovníci, manažeři, právníci, auditoři, či zprostředkovatelé.

#3: Agentura nenabízí žádné benefity 

V dnešní době jsou zaměstnanecké a zdravotní benefity stejně důležité jako plat. Základní podmínky zaměstnanců musí být ze zákona přinejmenším stejné jako ty, které by se vztahovaly na kmenové zaměstnance. Kvalitní agentury nabízejí a měly by placenou dovolenou, pojištění pro případ pracovní neschopnosti, příplatky za práce přesčas, stravenky a velmi populární jsou také výkonnostní bonusy.  

#4: Uvedení dočasné práce do životopisu není vhodné 

Chyba! Brigáda vám může poskytnout příležitost k získání nových dovedností, které posílí nejen váš životopis, ale může pomoci i k vašim kariérním změnám. Nemluvě o tom, že na brigádě můžete navázat kontakty s lidmi, kteří vám v budoucnu můžou pomoci získat nějakou práci. 

Pro zajímavost, v Česku loni pracovalo 269 tisíc lidí pod pracovní agenturou, a proto si personalisté již zvykli na životopisy s brigádnickými pozicemi. Do životopisu tak klidně uveďte poznámku, že šlo o dočasnou práci, ať případný  zaměstnavatel vidí, že jste již v minulosti s agenturou spolupracoval. 

#5: Krátkodobé úvazky nevedou ke dlouhodobé kariéře 

Mnoho pracovníků si myslí, že přijetí dočasné práce jim zabrání najít trvalejší práci. Dobrou zprávou je, že tomu tak není. Více 25% z vás nakonec přejde ve stejné firmě na plný úvazek.  

Krátkodobá práce je taky jedním ze způsobů, jak rozšířit svou profesní síť. Využijte příležitosti navázat kontakty s novými manažery a spolupracovníky a propojte se s nimi na svých sociálních sítích. Tato spojení vám mohou pomoci získat budoucí zaměstnání a poskytnout reference.

#6: Odejít z brigády je těžší  

Vzhledem k tomu, že mnoho smluv o dočasném zaměstnání má přesně stanovený začátek a konec, je častým omylem, že nebudete moci opustit pozici před datem ukončení. Můžete. 

Nicméně, doporučujeme toho nezneužívat. Pokud plánujete odchod z práce, dejte to své pracovní agentuře vědět co nejdříve, ať za vás mohou začít hledat náhradu co nejdřív. 

Po vyvrácení těchto mýtů o dočasném zaměstnávání je nyní čas najít si tu pozici, která vám bude nejlépe vyhovovat. Podívejte se na náš seznam volných pracovních míst. Nejlepším způsobem, jak zjistit, co hledáte a co Vám můžeme nabídnout je zavolat nám anebo poslat email: recepce-adecco.com